Semiho „zimní masakr“ Šediváčkův Long

I v zimě se dá jezdit na kole! O tom vás přesvědčí Ondra Semerád, který se zůčastnil závou na fatbiku Šediváčkův long 2019

Jak to prožíval Semi je v reportu:

Jedná se  o čtyřetapový či pětietapový závod psích spřežení na 200 km a 300 km po hřebenech Orlických hor s jedním povinným přenocováním na sněhu Jde o jeden z nejtěžších závodů psích spřežení v Evropě a nejdelší závod v České republice. Je extrémní i převýšením – spřežení nastoupají během závodu více než 7500 metrů. Tradičně se začíná a končí v osadě Jedlová v obci Deštná v Orlických horách, ve spolupráci s níž se závod pořádá. Letos se jedná  o 23. ročník. V roce 2008 organizátoři pozvali Honzu Kopku, aby se v exhibiční jízdě na sněžném kole utkal se psími spřeženími. Honza se zúčastnil dvou etap a obě nad psy vyhrál. Jelikož psi zde soutěží o titul ICE DOG, bylo rozhodnuto vypsat soutěž o fiktivní titul ICE BIKER pro toho, komu se jako prvnímu podaří dojet celý závod na sněžném kole. Přestože sněžní bikeři zde startují od 2008 každý rok a vyhrát etapu nad psy není nemožné, tak až v ročníku 2011 se podařilo dokončit všechny etapy na kole a poprvé v historii byl titul ICE BIKER udělen!

 

I přesto, že mám za roky naježdíno v zimě tisíce kilometrů. Tak toto je něco jiného. Jiný typ jízdy. Technika trochu podobná cyklokrosu na blátě. Propadne se zadní kolo, je třeba vydržet v sedle. Třeba i dvakrát protočit a znovu se rozjet. Stále číst povrch. A pořád pracovat s oblečením – teplotou. Je třeba v tom nehledat klasickou cyklistiku. Je to spíše jistý druh dobrodružství s kolem. Pokud mohu citovat Honzu „Snow bikování je o foukání a upouštění a tlačení kola“. Není to pro každého, ale je to velké dobrorůžo a v podání Šediváčka veliká výzva. Pokud by nad tím chtěl někdo uvažovat tréninkově, tak není výjímkou kopec na 45 minut v sedle. Silová vytrvalost na 6 – 12 h, proč ne?  Pár čísel: startujících bikerů na  300 km 6 ks –  v cíli jeden: Milan Sunkovský, čas 36:20 h. (Trať byla po druhém dnu z důvodu podmínek oproti psům zkrácena.)  Celkově ve všech kategoriích  na 300 km  18 startujících a pouze 4 v cíli.  Na distanci  200 km 12 bikerů na startu, v cíli 5. Vítěz Dan Mrázek  22:53 h. Já, tak jako všechny etapy, druhé místo čas 25:30 h. Celkově ve všech kategoriích startovalo 67 v cíli 37. Je při závodě možnost některou z etap nedojet, či si ji zkrátit a další den startovat, ale tím je závodník přeřazen do kategorie turistická a není v pořadí. Je jen evidován. Pro obraz náročnosti, Do startu první etapy stálo 150 startujících, do poslední etapy nastoupilo 49 startujících, do cíle dojelo 42. (tisková zpráva pořadatele). Čísla trošku nesedí, neb v tom dělá zmatek přeřazování do Turistické kategorie v průběhu celého závodu.

 

Ostatní se postavili 26.1. na start WINTER OKOLO HRADCE 

Marek Rauchfuss 1. místo kat. nad 50 let (krátká trasa)

Míra Tomek 3. místo kat. nad 60 let (dlouhá trasa)

Jonatan Rauchfuss 3. místo kat. do 18let (krátká trasa)